Trzynaście miesięcy słońca
Trzynaście miesięcy słońca
W Etiopii rok zaczyna się i kończy we wrześniu. Nowy Rok, czyli Enkutatash obchodzony jest 11 września wg kalendarza gregoriańskiego. Kalendarz etiopski uznaje datę urodzenia Jezusa wyliczoną przez Anonniosa z Aleksandrii, która przypada 8 lat później niż w przyjętej powszechnie rachubie. Dlatego w Etiopii wszystko jest młodsze, o 7 lub 8 lat, to zależy od tego, którą część roku weźmiemy pod uwagę, ponieważ nowy rok zaczyna się tu w zupełnie innym momencie niż w Polsce. Etiopski sposób mierzenia czasu różni się znacząco od tego, którym posługujemy się w Europie.
Kalendarz, który obowiązuje w Etiopii to tzw. kalendarz etiopski, różniący się w stosunku do kalendarza gregoriańskiego, czyli tego, którym posługujemy się, o 7-8 lat minus. Oznacza to, że teraz jest w Etiopii rok 2008. Etiopczycy niedawno hucznie świętowali rozpoczęcie Nowego Roku, niedawno, gdyż etiopski Nowy Rok, obchodzony jest 11 września a w roku przestępnym 12 września. Są jeszcze inne różnice. Etiopczycy nadal posługują się staroegipskim podziałem roku na 12 miesięcy, z których każdy ma 30 dni. Brakujące 5 lub 6 dni w roku przestępnym, tworzy trzynasty, wyjątkowy miesiąc pegumen, który trwa od 6-10 września). W starożytnym Egipcie były to tzw. dni epagomenalne. Kończyły rok i niewskazane było rozpoczynanie w tym okresie jakichkolwiek przedsięwzięć (między innymi stąd pochodzi wiara w pechową trzynastkę). W kalendarzu etiopskim miesiące mają równo 30 dni. I wcale nie pokrywają się z naszymi.
Dzisiaj, kiedy piszę ten tekst – 30 grudnia 2015 roku w Etiopii jest 20 kwietnia 2008 roku.
Nazwy etiopskich miesięcy i dni, kiedy się rozpoczynają i kończą:
መስከረም (meskerem) 11 września – 10 października
ጥቅምት (t'yk'ymt) 11 października – 9 listopada
ኅዳር (hydar) 10 listopada – 9 grudnia
ታኅሣሥ (tahsas) 10 grudnia – 8 stycznia
ጥር (t'yr) 9 stycznia – 7 lutego
የካቲት (jekatit) 8 lutego – 9 marca
መጋቢት (meggabit) 10 marca – 8 kwietnia
ሚያዝያ (mijazja) 9 kwietnia – 8 maja
ግንቦት (gynbot) 9 maja – 7 czerwca
ሰኔ (senie) 8 czerwca – 7 lipca
ሐምሌ (hamlie) 8 lipca – 6 sierpnia
ነሐሴ (nehasje) 7 sierpnia – 5 września
ጳጉሜ(ን) (p'agumie) 6 września – 10 września
Oczywiście, w roku przestępnym sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, ponieważ trzeba sobie wszystko “policzyć od nowa”, nie od 11 września, a od 12 września.
Czas zegarowy
Tradycyjnie Etiopczycy używają odmiennego czasu od reszty świata. W logiczny sposób dzień kończy się wtedy, gdy zachodzi słońce, a nowy rozpoczyna o wschodzie.Doba w Etiopii dzieli się na dwie części, każda po 12 godzin. Etiopska pierwsza godzina dnia to nasza 7 rano. 6 wieczorem to w Etiopii godzina 12. 7 wieczorem to znowu godzina pierwsza nocy.Umawiając się z Etiopczykami na spotkanie, trzeba o tej różnicy pamiętać i sprecyzować, o który czas chodzi.
Nowe komentarze