Andy góry kontynentu

Andy góry kontynentu Ameryki Południowej

Andy tworzą jakby kręgosłup całej Ameryki Południowej, jest to potężna bariera o długości około 9 tysięcy kilometrów i szerokości od 200 do 800 km. Ten najdłuższy na świecie nieprzerwany łańcuch gór wysokich wznosi się na wysokość 3000 m, a szczyty przekraczają 5, a nawet 6 tysięcy metrów. Najwyższy z nich, Aconcagua, mierzy 6962 m n.p.m.

Wiele z tych wysokich szczytów to stożki wulkaniczne. Do najsłynniejszych wulkanów należą Sangay, Cotopaxi i Chimborazo, uznawany do 1818 roku za najwyższą górę na świecie. Andy nie mają niskich przełęczy, co stwarza ogromne trudności dla budowy poprzecznych linii komunikacyjnych.

Piękno tych gór skrywa przerażającą siłę. Andy ciągną się wzdłuż linii granicznej pomiędzy dwiema płytami tektonicznymi, przez co trzęsienia ziemi i wybuchy wulkanów wielokroć wyrządzały olbrzymie szkody. Najbardziej tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi w 1970 roku wystąpiło wzdłuż tysiąckilometrowego wybrzeża w Peru oraz na sporej części obszaru kraju w głębi lądu, pozostawiając 60 tysięcy zabitych i około 800 tysięcy bezdomnych. W Cordillera Blanca zapadła się lodowa czapa szczytu Huascaran, zsyłając olbrzymią lawinę błotną, pędzącą w dno doliny z prędkością 320 kilometrów na godzinę. Dwudziestotysięczne miasteczko Yungay, ośrodek turystyczny, zniknęło w ciągu kilku sekund pod wielometrową warstwą błota. Nie uchował się tam ani jeden dom, ocalały tylko trzy palmy na rynku i pomnik Chrystusa.

źródło: Internet i własne doświadczenia z podróży