http://dzieciafryki.com/ubogie-dzieci-dorze/

Każdy z nas w swoim życiu czegoś szuka. Na tym też polega życie...

„ Przechodź spokojnie przez hałas i pośpiech…”

By nie musieć rozumieć, jesteś w sercu uśmiechem
Bądź najjaśniejszą gwiazdą, by nie musieć wybaczać
By nie wiedzieć więcej, zostań echem wśród gór

„i pamiętaj, jaki spokój można znaleźć w ciszy…”

Pokochaj każdy kawałek świata, by nie musieć rozumieć
By nie musieć wybaczać, pokochaj ból przeznaczenia
Pokochaj los przyszłości, by nie wiedzieć więcej

„Jesteś dzieckiem wszechświata, … masz prawo być tutaj…”

Krzywe odbicie wspomnień dostrzega lustro prawdy
Uśmiech szuka uśmiechu by nie zapomnieć marzeń
Księżyc na skrzydłach ciemnej nocy wierzy w lepsze jutro

„Przy…rozwianych marzeniach jest to piękny świat…”

                                                                                               Ilona 2016

 

Nigdy się nie poddaję... Uśmiech dziecka Etiopii to dla mnie ważne w życiu...

16 czerwca Międzynarodowy Dzień Dziecka Afrykańskiego

Dzieci z plemienia Konso w Etiopii

W środę 16 czerwca 1976 r. w Soweto koło Johannesburga, w Republice Południowej Afryki, młodzi czarnoskórzy uczniowie w proteście przeciwko decyzji Departamentu Edukacji Bantu rozpoczęli marsz, który został krwawo stłumiony przez policję. Młodzi ludzie mieli już dość przepełnionych szkół, niskiego poziomu szkolnictwa i rasistowskich treści w programach nauczania.  Czarę goryczy przelał pomysł Ministra Edukacji P.W. Botha, który zaproponował, aby 50% przedmiotów było nauczanych w języku afrikaans. Dzieci domagały się natomiast nauki w języku ojczystym, a nie w języku ciemiężcy. Były też dostatecznie zmęczone skutkami polityki apartheidu, która dotykała całe ich rodziny. Poczucie bezradności i bezsilności wypchnęło je tego dnia na ulice. Rozlewająca się po ulicach miasta fala protestu spotkała się z oporem władz niezadowolonych z rozwoju sytuacji. Naprzeciw protestujących dzieci stanęli policjanci. Doszło do zamieszek, w których użyto broni palnej. Zginęło ponad 100 niewinnych dziewcząt i chłopców w wieku szkolnym, a kilkaset zostało rannych. Walki trwały przez kilka godzin. Pewien chłopiec, który był świadkiem tych wydarzeń, powiedział: „Otworzyli ogień. Nie ostrzegli nikogo. Po prostu otworzyli ogień. Właśnie tak. Właśnie tak. I kilkuletnie dzieci, małe bezbronne dzieci, padały na ziemię jak pacnięte muchy. To było morderstwo, morderstwo dokonane z zimną krwią.”

Tragedia ta przekazywana była przez media i mocno wówczas pobudziła opinię publiczną na całym świecie. Jednym z najbardziej przerażających obrazów przekazanych przez prasę było zastrzelenie trzynastoletniego Hectora Petersena z Soweto.

Społeczność międzynarodowa dostrzegła zło apartheidu i zaczęła wywierać presję na władze w Pretorii. ONZ potępił apartheid jako „zbrodnię przeciw ludzkości”, oraz wydał rezolucję stwierdzającą, że jakakolwiek współpraca wojskowa lub gospodarcza z RPA będzie traktowana jak przestępstwo.

Od tamtych dramatycznych wydarzeń minęło 40 lat, a sytuacja w większości krajów Afryki wcale się nie poprawiła. Wciąż w wielu afrykańskich państwach nie ma wprowadzonego obowiązku szkolnego. Dzieciom nie mającym możliwości kształcenia się trudno wyjść z ubóstwa. Beztroskie dzieciństwo nie jest im znane. Codziennie pomagają matkom w poszukiwaniu i noszeniu wody dla potrzeb rodziny. Wychowują młodsze rodzeństwo. Duży odsetek dzieci stanowią sieroty, gdyż AIDS czy malaria wciąż zabija ich rodziców. Nadal w wielu krajach podstawowymi bolączkami są brak dostępu do wody pitnej, choroby, ubóstwo, przemoc i praca niewolnicza. Wg danych UNICEF w państwach Afryki Subsaharyjskiej, niemal 1 na 4 dzieci pracuje w warunkach wpływających na ich zdrowie i rozwój fizyczny, psychiczny i społeczny. Jednak najbardziej przerażająca jest sytuacja dzieci w rejonach objętych konfliktami zbrojnymi, gdzie często nie tylko są świadkami przemocy lecz same też jej doświadczają.

A przecież nie powinno tak być.

Ochrona dzieci jest obowiązkiem rodziny, rządu i społeczności międzynarodowej. Zasada przestrzegania i respektowania praw dziecka jest jasno sformułowana w prawie międzynarodowym.

Teresa Stachowicz

tekst: http://dzieciafryki.com/16-czerwca-dniem-dziecka-afrykanskiego/

Dzieci Afyki

W tym roku po raz 25. obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka Afrykańskiego. Z inicjatywy Organizacji Jedności Afrykańskiej oraz UNICEF w 1991 roku, święto to zostało ustanowione dla uczczenia masakry dzieci w Soweto. Podarujmy tym dzieciom uśmiech...
http://dzieciafryki.com/szkola-dorze/

Czasem warto pomagać... Wiem, że warto!

SZKOŁA DORZE /Etiopia/
http://dzieciafryki.com/szkola-dorze/

Fundacja DZIECI AFRYKI

al. Zjednoczenia 13

01-829 Warszawa

08 2490 0005 0000 4600 6959 6230
tytuł: E1 – Szkoła Dorze

http://dzieciafryki.com/

Podarujmy dzieciom Etiopii uśmiech. To tak niewiele...

Ilona Włoch

Ojcze nasz....

Buciki dla dzieci z Etiopii
http://dzieciafryk2.nazwa.pl/pl/p/Buciki/264

http://dzieciafryki.com/szkola-dorze/

http://dzieciafryki.com/szkola-dorze/

http://dzieciafryki.com/szkola-dorze/

http://dzieciafryki.com/szkola-dorze/

http://dzieciafryki.com/szkola-dorze/

http://dzieciafryki.com/szkola-dorze/