Na bezdrożach Etiopii

Wizyty w wioskach egzotycznych plemion. Niezwykłe klasztory chrześcijańskie i wykute w skale kościoły. Zamki budowane przez królewskie dynastie. Kopia szkieletu najstarszego człowieka świata – kobiety, której nadano imię Lucy. Malownicze krajobrazy gór i lasów eukaliptusowych. Wodospady na Nilu. Rejs łodzią po jeziorze Tana do źródeł Nilu Błękitnego.

 

Dzień 1 Warszawa

Wylot do Etiopii.

Dzień 2 Addis Abeba

https://pl.wikipedia.org/wiki/Addis_Abeba

Przylot do Addis Abeby. Zwiedzanie stolicy Etiopii. Wizyta w Muzeum Narodowym ukazującym dzieje Etiopii od najdawniejszych czasów, ze słynnym eksponatem Lucy (replika szkieletu człowieka sprzed 3,4 mln lat). Zwiedzanie katedry św. Trójcy z grobowcami cesarza Hajle Selassie i jego żony. Krótka wizyta w katedrze św. Jerzego, gdzie odbywały się kiedyś koronacje cesarskie. Wjazd na górę Entoto (3200 m n.p.m.), podziwianie panoramy miasta i pałacu cesarza Menelika. Na zakończenie dnia udział w tradycyjnej ceremonii parzenia kawy.

Dzień 3 Bahir Dar

Rano przelot do Bahir Dar. Transfer do hotelu, śniadanie. Rejs łodzią po największym w Etiopii jeziorze Tana. Podczas rejsu można, w zależności od pory roku, zobaczyć liczne ptaki charakterystyczne dla ekosystemu Etiopii, która nazywana jest ptasim rajem. Jezioro zawdzięcza sławę 37 wyspom; na kilku z nich wzniesiono niezwykłe klasztory. Zwiedzanie pochodzącego z XIV w. klasztoru Ura Kidane Mehret z pięknymi malowidłami, kolekcją krzyży i koron. Po południu wyjazd do wioski Tis Isat. Spacer do wodospadów leżących na Nilu Błękitnym (ze względu na pobliską elektrownię wodną, w zależności od pory roku poziom wody może być bardzo niski). Nil Błękitny wypływa z jeziora Tana i jest to najdłuższy, najbardziej zasobny w wodę dopływ Nilu.

Dzień 4 Gondar

Wczesnym rankiem wyjazd do Gondar, widokową drogą biegnącą obok jeziora Tana. Po przyjeździe na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Gondar to miasto założone w 1636 r. przez cesarza Fasilidesa. Położone w pięknym otoczeniu było jedną ze stolic Etiopii. Zwiedzanie głównych atrakcji – wspaniałego kompleksu pałacowo – świątynnego zajmującego prawie 70 km², który zdradza wpływy architektury hinduistycznej, islamskiej, a nawet barokowej. Postój przy łaźniach Fasilidesa, używanych do dzisiaj; każdego roku 19 stycznia, podczas barwnego święta Timket, upamiętniającego chrzest Chrystusa, zbierają się tu tłumy ludzi. Afrykańska przyroda wdziera się do środka budowli rozsadzając stare mury wieży i basenu. Wizyta we wspaniałym kościele Debre Birhan Selassie, którego ściany i sufit pokryte są malowidłami przedstawiającymi sceny biblijne.

Dzień 5 Góry Siemen

Przejazd w kierunku gór Simien na spotkanie z ich endemicznymi mieszkańcami - stadami dżelad brunatnych, małp z rodziny makakowatych (Theropithecus gelada). Park Narodowy Gór Simien to wyjątkowy w Afryce teren gór wysokich, poprzedzielany dolinami, nad którymi wznosi się najwyższy w Etiopii szczyt Ras Dashen (4543 m n.p.m.). Krajobrazy parku są dzikie i malownicze a widoki niezapomniane. Postój na targu pełnym miejscowych produktów i przypraw. Wizyta w wiosce Felaszów, w której jeszcze ok. 30 lat temu mieszkali ostatni Żydzi w Etiopii. Powrót do Gondaru.

Dzień 6 Lalibela

Wcześnie rano transfer na lotnisko. Przelot z Gondar do Lalibela. Miejsce to należy do najbardziej atrakcyjnych w całej Etiopii, znane jest z oryginalnych kościołów. Zwiedzanie niezwykłego kompleksu wykutych w litej skale świątyń, które powstały między 800 a 1200 r. n.e. Służą one nadal jako miejsca kultu oraz ceremonii religijnych. Wieczór w miejscowym pubie Torpido, by skosztować lokalnego trunku o nazwie Tej (wino miodowe) i podziwiać pełne temperamentu tańce, charakterystyczne dla tego regionu Etiopii.

Dzień 7 Axum

Przelot do Axum, najstarszego miasta w Etiopii. Było ono niegdyś centrum wielkiego imperium, nauki starożytnego języka ge’ez oraz literatury. Zwiedzanie największych atrakcji Axum. Należy do nich park stel, w którym zgromadzono imponujące granitowe obeliski o wys. do 33 m. Przejście do kościoła św. Marii, na którego terenie – jak wierzą Etiopczycy – przechowywana jest Arka Przymierza (do świątyni wejść mogą tylko mężczyźni). Obok znajduje się Muzeum Axum, pełne dewocjonaliów, starych ksiąg, broni i szat kapłańskich. Postój przy targu kolorowych koszy. Następnie wyjazd za miasto do pozostałości pałacu królowej Saby oraz grobu króla Kaleba.

Dzień 8 Addis Abeba

O świcie chętni, ubrani w tradycyjne białe chusty mogą wziąć udział w mszy świętej w Ortodoksyjnym Kościele Etiopskim. Transfer na lotnisko i powrót do Addis Abeby. Przejazd do hotelu. Po południu zwiedzanie Muzeum Etnograficznego ze zbiorami prezentującymi kulturę wielu plemion Etiopii. Czas na zakupy kawy i pamiątek.

Dzień 9 Arba Minch

Po wczesnym śniadaniu przejazd na południe Etiopii, wzdłuż Wielkiego Rowu Afrykańskiego, do miasta Arba Minch, położonego na skarpie z widokiem na jeziora Chamo i Abaya. Po drodze przerwa na obiad. Postój w tradycyjnej wiosce Sodo, aby zobaczyć z bliska typowe domostwo i życie członków plemienia Wolayta.

Dzień 10 Chencha i Lud Dorze

Wyjazd na południe. Po drodze postój we wsi Chencha, będącej siedzibą ludu Dorze, znanego z budowy wysokich chat w kształcie ula, wyplatanych z bambusa i pokrytych liśćmi bananowca. Zobaczyć w niej można codzienne zajęcia mieszkańców i lokalne tańce. Po obiedzie rejs po jeziorze Chamo - podglądanie wygrzewających się w porannym słońcu krokodyli i hipopotamów. Wśród żyjących tam ptaków są zimorodki, bociany, pelikany, flamingi i bieliki afrykańskie. Nocleg w Arba Minch.

Dzień 11 Turmi

Przejazd w kierunku doliny rzeki Omo. Wizyta u plemienia Konso, które zamieszkuje wsie położone na tarasach górskich i wyróżnia się pracowitością. Na uprawianych przez nich plantacjach zbiera się podobno najlepszą kawę w kraju. Plemię Konso znane jest też z dawnego zwyczaju ustawiania rzeźb pośmiertnych dla zasłużonych członków społeczności. Odwiedziny w jednej z wiosek o typowej zabudowie. Przejazd do wyjątkowego miejsca zwanego „New York” ze względu na strzeliste formacje skalne. Posiłek w postaci pikniku. Dalszy przejazd przez malownicze tereny zamieszkane przez liczne plemiona m.in. Ari, Benna, Tsamay. Po południu przejazd do Turmi i wizyta w wiosce plemienia Hamar. Jest to plemię niezwykłej urody, w którym kobiety noszą eleganckie, skórzane spódnice wyszywane muszelkami, zakładają wiele bransolet i barwią skórę oraz włosy specjalnie przygotowaną glinką w kolorze ciemnej czerwieni. Odwiedziny w jednej z chat i poznanie codziennych zwyczajów mieszkańców. Zakwaterowanie w lodge w Turmi.

Dzień 12 Murulle - Jinka

Wcześnie rano wyjazd w kierunku Murulle, miejscowości położonej na malowniczej skarpie, nad rzeką Omo. Spotkanie z plemieniem Karo, którego członkowie znani są z fantazyjnego malowania ciała przy użyciu różnokolorowej glinki. Posiłek w formie pikniku. Przejazd do Jinka.

Dzień 13 Park Narodowy Mago Jinka

Wyjazd do Parku Narodowego Mago. Piękna, dzika przyroda, wspaniałe krajobrazy. Wizyta w wiosce słynnego plemienia Mursi, żyjącego w niskich, słomianych chatach. Kobiety należące do tej jednej z najbardziej oryginalnych grup etnicznych Etiopii, ozdabiają wargi wielkimi glinianym krążkami. Powrót na obiad. Po południu wizyta w lokalnym muzeum i centrum badawczym, gdzie można pogłębić wiedzę na temat różnorodności plemion zamieszkujących dolinę rzeki Omo.

Dzień 14 Plemię Ari - Arba Minch

Odwiedziny w wiosce plemienia Ari. Okazja, by zobaczyć jak przygotowuje się tradycyjną potrawę – injera. Poznanie pracy miejscowych rzemieślników – kowala, garncarza i browarnika. Posiłek w formie pikniku. Przejazd do Arba Minch. Kolacja z niespodzianką.

Dzień 15 Jezioro Awasa

Przejazd w stronę jeziora Awasa, które nazywają w Etiopii „jeziorem miłości”. Z każdego krańca kraju ludzie przybywają tam, by spędzić w jego okolicy miesiąc miodowy, jak to przed laty uczynił cesarz Hajle Selassie. O zachodzie słońca przyjazd do hotelu.

Dzień 16 Rejs po Awasa, Addis Abeba, Warszawa

Zdjęcia z podróży do Etiopii autorstwa
Ilony Włoch

Rejs po jeziorze Awasa. Obserwowanie wielu gatunków ptaków oraz wynurzających się z wody hipopotamów. Postój przy pobliskim targu rybnym. Przejazd do stolicy. Krótki pobyt w hotelu, by przygotować się do podróży powrotnej do Polski. Wieczorem uroczysta kolacja w restauracji serwującej dania narodowe. Pokaz lokalnych tańców, strojów i pieśni. Transfer na lotnisko. Wylot do Europy.

Wspaniałych wrażeń i do zobaczenia na bezdrożach Etiopii

Ilona Włoch

Muzyka Etiopii

Zaginione królestwo Afryki - Etiopia