W wiosce Masajów

Masajowie prowadzą półkoczowniczy tryb życia, często się przemieszczają w poszukiwaniu lepszych pastwisk dla bydła. Dlatego mieszkają w domkach, które szybko można postawić. Jest to konstrukcja z materiałów najłatwiej dostępnych - gałęzi i trawy, "otynkowana" mieszanką piasku i krowich odchodów.

Budową domów zajmują się kobiety. Wioska stoi na planie koła, domki ustawione są na krawędzi wokoło, a całość ogrodzona jest kolczastym płotem z akacji. Na noc wszystkie zwierzęta domowe zapędzane są na placyk wewnątrz wioski, aby ochronić je przed dzikimi zwierzętami.

Masajowie rozproszeni są na terenach północnej Tanzanii i południowej Kenii. Wysocy, szczupli i odziani w kolorowe szaty są chyba najbardziej charakterystycznym plemieniem Czarnego Lądu. Typowy Masaj nie rozstaje się z włócznią, która ma za zadanie obronić go przed dziką zwierzyną. Między 17 a 20 rokiem życia mężczyźni przechodzą rytuał inicjacji, podczas którego uczą się skręcać włosy w cienkie dredy. Włosy wojownika są często farbowane na czerwono, co bardzo podoba się kobietom w miastach. Szacuje się, że od 500 tys. do 1 miliona Masajów żyje w wioskach Tanzanii i Kenii, prowadząc półkoczowniczy tryb życia i hodując drogocenne w ich kulturze bydło. W czasie suszy i głodu, tysiące Masajów przybywa do miast. W turystycznych kurortach, takich jak Mombasa, Masajowie pracują jako obsługa hotelowa, ochroniarze, zielarze i fryzjerZY.

Informacja: internet i własne doświadczenia z podróży do Tanzanii