Przlądek Dobrej Nadziei

Kapsztad to wspaniałe miasto leżące na samym krańcu Afryki – położone pomiędzy górami a oceanicznym brzegiem ma niewielu konkurentów do tytułu najpiękniejszego miasta świata.

W pobliżu Kapsztadu mieszkają liczne endemiczne gatunki: m.in. pingwin przylądkowy, góralek przylądkowy a także mnóstwo gatunków podwodnych, niedaleko Kapsztadu przy Przylądku Igielnym mieszają się wody dwóch oceanów

W Kapsztadzie można podziwiać niezwykłe zwierzęta i wspaniałą przyrodę.

Warto wiedzieć, że w okolicach Kapsztadu i sąsiedniego Przylądka Igielnego mieszają się wody Oceany Atlantyckiego oraz Oceanu Indyjskiego, co stwarza bardzo dogodne warunki do rozwoju bogatego i różnorodnego ekosystemu. Kapsztad to również jedyne miejsce na ziemi, gdzie niedaleko siebie podziwiać można żyjące na wolności bociany oraz pingwiny. Na plaży w Zatoce Fałszywej znajduje się stałe stanowisko lęgowe endemicznego gatunku - pingwina przylądkowego, który całe swoje życie spędza poza wiecznie zamarzniętymi rejonami podbiegunowymi.

Do tego obrazu warto dodać jeszcze dominującą nad cała okolicą Górę Stołową, powulkaniczny szczyt wznosi się na wysokość ponad 1000 m, kończąc płaskowyżem. Oglądana z dalszej odległości góra przywodzi na myśl przykryty obrusem stół i stąd też wywodzi się jej nazwa.

W 2004 roku Park Narodowy, w którym znajduje się Góra Stołowa wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Góra w uproszczonej formie znajduje się na fladze Kapsztadu i jest elementem najbardziej charakterystycznym dla tego miasta. Jest to również jedyny obiekt na Ziemi, którego nazwa została zapożyczona do nazwania gwiazdozbioru – od połowy XVIII wieki możemy podziwiać na niebie Gwiazdozbiór Góry Stołowej.